FormIgniter ile form oluşturma

CodeIgniter üzerinde form oluşturma Model, View, Controller gibi üç farklı dosyanın bir arada kullanılması nedeniyle biraz zahmetli bir iştir. Form değişkenlerinin kontrolü ve hata geri dönüşlerini bildirme gibi işlemler genellikle rutin işler olmasına karşın yine de kodlamak için bir süre alırlar.

Ollie Rattue bu rutini kırmak üzere github üzerinde bir proje geliştirmiş. Projenin adı FormIgniter. FormIgniter yardımı ile formlarınızda kullanacağınız MVC dosyalarını oluşturabilir, değişkenleri kontrol ve doğrulama işlemlerini daha hızlı ve pratik bir yol ile çözebilirsiniz.

FormIgniter, sadece MVC dosyaları oluşturmakla kalmayıp, SQL kodlarını da oluşturarak size nasıl bir tablonun olması gerektiğini de göstermektedir. Oluşturduğu kodları ekrandan kopyalayabileceğiniz gibi tüm dosyaları ismi ile birlikte ZIP halinde de indirebilmektesiniz.

FormIgniter kodları CRUD işlemi yapacak kodlar yazmayı düşünenler için de ayrıca bir örnek olarak github üzerinden herkese açıktır.

FormIgniter, CI geliştiricileri için form oluşturma amacıyla kullanabilecekleri ve kodlarını inceleyebilecekleri güzel örneklerden birisidir.

Yanıt Gönder